poniedziałek, 25 lutego 2013

Nowy Rekord Guinnessa w drifcie !

        Czy Wiesz , że został pobity rekord w długości poślizgu , który teraz należy do Libańskiego kierowcy Abdo Feghali. Na torze Yas Marina w Abu Dhabi na którym od 2009 roku odbywają się słynne wyścigi GP Formuły 1 , przejechał w kontrolowanym poślizgu  11,180 metrów!

        Specjalna komisja z Księgi Rekordów Guinnessa wybrała się 15 lutego br. do Zjednoczonych Emiratów Arabskich , by zobaczyć wyczyn 36 letniego kierowcy. Z pewnością byli pod wielkim wrażeniem tego co zobaczyli. Pokonując trasę pełnym " bokiem " , za kierownicą Camaro SS , uzyskał ponad 11 kilometrów w czasie 14:18 min. Ustanowiony rekord , zapisany w słynnej księdze jest ponad dwa razy dłuższy od poprzedniego !

FAKTY:

Długość poślizgu :     11,180 m
Czas :                          14 : 18 min
Ilość okrążeń :           43
Długość toru :            260 m
Miejsce :                   Tor Yas Marina w Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
Data :                        15.02 2013
Rekord zapisany w Księdze Rekordów Guinnessa


     Stary rekord wynosił 1914 metrów , a o 394 metry został pobity przez testowego kierowcę Mercedesa, za kółkiem jakby że inaczej Mercedesa  C 63 AMG. Mauro Calo przejechał w poślizgu 2 304 metrów po okrągłym torze Mercedesa w brytyjskim hrabstwie Surrey.
      Pomysł na pobicie rekordu narodził się w głowie kierowcy Andrew Mallery - dyrektor handlowy Mercedesa powiedział , że Mauro Calo zaciekawił szefostwo swoim planem i calkowicie postanowił go wesprzeć , dostał odpowiedni samochód i należało go jedynie jak najlepiej wykorzystać.

Filmy przedstawiające to co w driftingu najlepsze...


Przykład perfekcyjnie wykonanego back entry przez Masato Kawabata : )


Podsumowanie sezonu 2012 w wykonaniu Budmat RB Team 

Ciekawa produkcja podczas 5 rundy DMP I EEDC w Poznaniu

Drift MADE IN JAPAN czyli to co w drifcie najlepsze...  


niedziela, 24 lutego 2013

Drift Open runda 2 Legnica 20.05.2012















DMP 1 Runda Tor Poznań 21-22.05 2011










Jak sędziowane są zawody driftingowe? cz.2


PRZEJAZDY PARAMI

         Przejazdy w parach zaczynają się od TOP 32 do TOP 16 , to właśnie wtedy podziwiać można bezpośrednią walkę na torze , gdzie dwóch kierowców i dwie maszyny sunące w poślizgu w odległości kilkunastu centymetrów , walczą o przejście do następnego etapu zawodów.
         Zawodnicy ustawiani są w pary , najlepszy z najsłabszym spośród tych , którzy przeszli eliminacje czyli pierwszy jedzie z ostatnim ( nr 1 z nr 32, nr 2 z nr 31 itd. ) . Rozgrywki prowadzone są w systemie play-off, czyli zwycięzca każdej pary przechodzi dalej , aż do momentu gdy pozostaje tylko dwóch zawodników, którzy walczą o zwycięstwo.
         Każda para zawodników pokonuję trasę trzy razy , pierwszy przejazd jest przejazdem rozgrzewkowym, dwa kolejne są oceniane. Po pierwszym ocenianym przejeździe zawodnicy zamieniają się miejscami , zawodnik prowadzący staje się goniącym i na odwrót. W przejeździe rozgrzewkowym , pierwszym ocenianym zawodnikiem prowadzącym jest kierowca , które zajął wyższe miejsce w kwalifikacjach.

  
KRYTERIA OCENY PRZEJAZDÓW W PARACH

         Po przejazdach w parach , każdy z sędziów wskazuje zawodnika , który jego zdaniem powinien wygrać daną " parę ".Po krótkiej naradzie wśród sędziów ogłaszany jest wynik rywalizacji, ten który uzyskał większą ilość głosów wygrywa i przechodzi dalej. W przypadku gdy co najmniej dwóch sędziów orzecze remis dwubieg jest powtarzany bez przejazdu rozgrzewkowego.

  • Zawodnik prowadzący - zarówno prowadzący jak i goniący powinni jechać po takiej linii przejazdu jaką wyznaczyli sędziowie w kwalifikacjach. Podczas przejazdu nie powinien on pod " naciskiem " zawodnika goniącego , zmieniać swojej linii przejazdu czy też jechać mniejszym kątem wychylenia. Kluczem do zwycięstwa w przypadku zawodnika prowadzącego jest jechanie idealną linią , z jak największym kątem wychylenia i taką prędkością , aby nie dać się dogonić,
  • Zawodnik goniący -  powinien on starać się zbliżyć i " naciskać " prowadzącego zawodnika , jednak pamiętając o tym , że kąt wychylenia z jakim jedzie nie może być mniejszy od kąta zawodnika prowadzącego. Można jechać po torze na zewnątrz optymalnej linii jeśli to pozwoli dogonić i naciskać zawodnika prowadzącego. Jechanie po torze od wewnętrznej strony optymalnej linii jest nie dozwolone i karane utratą przewagi w przejeździe , ponieważ powoduje to skrócenie trasy. Zawodnik goniący zyska przewagę , wtedy gdy pojedzie jak najbliżej samochodu prowadzącego , przy zachowaniu takiego samego lub większego kąta wychylenia i nie będzie skracać toru po wewnętrznej stronie optymalnej linii przejazdu,
  • Wyprzedzanie - dozwolone jest tylko wtedy gdy samochód prowadzącego spinuje , przestanie driftować , będzie jechać wyraźnie złą linią lub wypadnie poza trasę. Nie dopuszczalne jest gdy manewr wyprzedzania wymusi na wyprzedzanym pojeździe zmianę linii przejazdu lub zmusi go do zmniejszenia prędkości. Podczas wyprzedzania samochód musi jechać cały czas w poślizgu,  
  • Kolizje - dopuszczalne jest , że podczas przejazdu w parach samochody dotknął się. Jeżeli kontakt nie spowoduje zmiany toru ani prędkości , żadnego z zawodników , uznawane jest to jako wyraz najwyższego kunsztu kierowcy , który podjechał tak blisko jak się tylko dało. Jeżeli kierowca , który doprowadził do kontaktu , wymusił na innym zawodniku zmianę linii lub prędkości traci przewagę.  




 

piątek, 22 lutego 2013

Jak sędziowane są zawody driftingowe? cz.1

      O zwycięstwie lub przegranej w większości dyscyplin sportów  motorowych decyduje kolejność  przekraczania linii mety lub czas przejazdu. W przypadku driftingu jest inaczej , to zespół sędziów decyduje o wyniku rywalizacji. Na zawodach driftingowych o końcowym wyniku mają wpływ cztery kryteria takie jak:  prędkość , linia przejazdu , kąt wychylenia w poślizgu oraz styl.

KWALIFIKACJE

     Bartosz Stolarski podczas kwalifikacji
 
         W kwalifikacjach zawodnikowi przysługą cztery przejazdy po wyznaczonej trasie. Pierwszy przejazd to rozgrzewka , trzy kolejne są oceniane. O miejscu w kwalifikacjach  decyduje najlepsza ocena z trzech przejazdów kwalifikacyjnych.
         Każdy z trzech sędziów ocenia jeden z podstawowych  elementów i przyznaje za tę kategorię punkty. Maksymalna ocena to 100 punktów , jednak by uzyskać maksymalną ilość punktów trzeba naprawdę opanować sztukę jazdę bokiem do perfekcji. Idealne przejazdy zdarzają się niezwykle rzadko. Przejazd punktowany na ponad 80 punktów , należy uznawać za przejazd dobry, a oceny powyżej 90 pkt za bardzo dobre.

KRYTERIA OCENY POSZCZEGÓLNYCH ELEMENTÓW  PRZEJAZDU W KWALIFIKACJACH :

  • Prędkość - otrzymuje się punktacje za prędkość ( mierzona radarem ) inicjacji poślizgu, za utrzymanie jak najwyższej prędkości w czasie całego przejazdu oraz za dynamikę tak zwanych " przekładek " , czyli przejścia z poślizgu w jedną stronę w drugą,
  •  Linia -  idealną linię przejazdu określają tzw : " Clipping Pointy " i " Clipping Zone " , które są zwykle oznaczone wysokimi pachołkami , są to punkty lub strefy o długości kilku metrów , do których kierowcy muszą jak najbardziej się zbliżyć obrysem samochodu. Pojedyńcze punkty zwykle umiejscowione są po wewnętrznej stronie łuku i zbliżyć się do nich należy przednim zderzakiem. Strefy częściej znajdują się po zewnętrznej stronie zakrętu i do niej należy się jak najbliżej zbliżyć tylnym zderzakiem. Przy ocenie linii przejazdu ważne są też miejsca  w których zawodnicy dokonują " przekładek " . Miejsca te , podobnie jak rozmieszczenie  " Clipping Point'ów " , omawiane są szczegółowo na odprawach   dla zawodników,
  • Kąt - kąt wychylenia samochodu podczas poślizgu w czasie przejścia z poślizgu z jednej na drugą stronę , względem kierunku w jakim się porusza. W tej kategorii im większy jest kąt wychylenia i dłużej utrzymywany jest w czasie całego przejazdu , tym wyższa jest ocena,
  • Styl - to najbardziej subiektywne kryterium oceny , sędziowie biorą pod uwagę to jakich emocji dostarczył przejazd danego zawodnika obserwującym go widzom , ogólną ocenę za wszystkie 3 podstawowe kryteria ( prędkość , linia , kąt ) podczas całego przejazdu. Im większy aplauz otrzymuje od publiczności za przejazd zawodnik , tym ocena za styl wzrasta.



    Podczas całego przejazdu kierowca musi wykazać się perfekcyjnym panowaniem nad samochodem. " Spin " czyli niekontrolowany obrót wokół własnej osi , podsterowność , jazda bez poślizgu czyli tzw: " wyprostowanie"  czy wyjazd poza trasę  dwoma kołami powodują automatyczne przyznanie zerowej liczby punktów za przejazd.     

Techniki driftingowe cz.2 - Jak driftować ?

         Drift wymaga totalnej kontroli nad samochodem, musimy zawsze wcześniej wiedzieć , jak nasz wóz zareaguje przy ujęciu gazu, puszczeniu kierownicy czy przy zmianie obciążenia.
         Zajmiemy się teraz opisem tych trudniejszych do opanowania technik wprowadzania auta w poślizg , wymagających od kierującego doświadczenia i większych umiejętności oraz znacznej prędkości wejścia w zakręt.


BRAKING DRIFT 
          Wspomniana technika wykorzystuje fakt , iż przy mocnym hamowaniu masa auta przenoszona jest do przodu , przy okazji odciążając tył. Metoda ta wymaga zachowania dużej prędkości wejścia w zakręt. Najprościej mówiąc , polega to na zbyt szybkim wejściu w zakręt , co skutkuje poślizgiem.
          Jadąc po torze na czas przed zakrętem  mocno hamujemy i jedziemy w jak najmniejszym uślizgu, " operując " hamulcem oraz gazem. W drifcie procedura hamowania i skrętu kierownicą muszą być energiczne, by samochód wpadł w odpowiednio większy poślizg i już na początku zakrętu  wychylenie auta było znaczne.


KANSEI
        Prawie identyczna technika co przedstawiona wyżej. W przeciwieństwie do innych technik nie polega na drastycznym zmniejszeniu przyczepności tylnych kół , lecz na płynnym wyprowadzeniu samochodu z balansu. Zamiast hamować przed samym zakrętem , podczas wykonywania skrętu  odejmujemy na chwilę gaz , jeśli w zakręt wejdziemy z odpowiednią prędkością , przeniesienie ciężaru na przód spowoduje jakby że inaczej , uślizg tylnych kół. 


FEINT
        Agresywna i popularna technika stosowana na całym świecie. Polega na uzyskaniu tzw: "wahadła",przed łukiem wykonujemy krótki skręt  w przeciwną stronę zakrętu , auto przechyli się , a zawieszenie ugnie się by po chwili " oddać " swoją energię , w momencie jak będziemy rozpoczynać właściwy zakręt. W słabszych autach o seryjnych zawieszeniach ( miękkich ), proces ten może wymagać kilkukrotnego bujania  auta , w celu zgromadzenia większej energii , potrzebnej do spowodowania utraty przyczepności.
        W przeciwieństwie do większości technik , które wykorzystują zmianę obciążenia z tyłu na przód, tym razem korzystamy z energii odśrodkowej. ( rys. 1 )

        CHOKU DORI 
           Choku dori czyli drift na prostej , polega na długo przed zakrętem , na prostej za pomocą hamulca ręcznego , wprowadzić auto w poślizg. Rozpędzając się nawet do 180 km/ h i więcej , drifterzy przy maksymalnym możliwym wychyleniu auta suną bokiem po prostej, generując tym samym wielkie ilości dymu  z tylnych kół. W ten sposób auto wchodzi we właściwy łuk pokonywany bokiem. 
           Królewska technika w drifcie , jest kontrowersyjna , jednak jej widowiskowość i wielka trudność sprawiają , że każdorazowo budzi podziw i oklaski na trybunach.

  

czwartek, 21 lutego 2013

Techniki driftingowe cz. 1 - Jak driftować

        Drift polega na jak najdłuższym utrzymywaniu auta w poślizgu , a zaczyna się zawsze w ten sam sposób - od drastycznej utraty bądź zmniejszenia przyczepności tylnych kół. Niezależnie jaką technikę wybierzemy , zawsze będzie konieczne kontrowanie poślizgu za pomocą kierownicy.
        Technik inicjujących drift jest wiele , poniżej przedstawię Wam najpopularniejsze z nich od najłatwiejszych do tych wymagających już większych umiejętności. Nazwy technik driftingowych będą podawane w języku angielskim lub japońskim zgodnie ze światowym trendem.
        Na początku zajmiemy się opisem tych łatwiejszych metod wprowadzania auta w poślizg.

Na czym polega fenomen driftingu ?



      Fenomen driftingu polega na tym , że łączy on w sobie najbardziej widowiskowe , lubiane i pożądane przez kibiców cechy innych dyscyplin sportów motorowych. Fani rajdów uwielbiają oglądać samochody pokonujące szybkie zakręty poślizgiem. Kibice rallycrossu  mogą śledzić na żywo cały przebieg trasy od startu do mety. Miłośnicy wyścigów na 1/4 mili znają wyniki rywalizacji już po kilkunastu sekundach od startu. Wszystkie te cechy posiada właśnie drifting i odbywają się na tych zasadach zawody driftingowe. Widzów fascynują i  przyciągają kolorowe samochody z wielkimi spoilerami z bardzo mocnymi , często ponad 500 konnymi silnikami. Dźwięki jakie w czasie przejazdów wydobywają się spod masek i wydechów oraz kłęby dymu wydobywające się z tylnych kół driftowozów wprawiają prawdziwych fanów sportów motorowych w euforie.
       Drifting polegający na jeździe samochodem w kontrolowanym poślizgu nie tylko wyzwala pokłady adrenaliny , ale przede wszystkim  sprawia ogromną frajdę. Fakt ten, w połączeniu z wyżej wymienionymi cechami tej dyscypliny sportów motorowych sprawia , że wciąż rośnie rzesza fanów driftingu.  To już nie tylko kibicowanie , ale i sposób na życie oraz swoista kultura. Fani driftu mają nie tylko swoich ulubionych zawodników czy teamy, ale również ulubione marki produktów, których używają ich idole i które kojarzą im się z tym sportem.


środa, 20 lutego 2013

Podstawowe ćwiczenia cz. 3 - Jak zacząć driftować

         Drifting spośród  sportów motorowych, przynajmniej na początku, na szczeblu amatorskim, nie wymaga dużych inwestycji w samochód. Szczególnie zimą warto spróbować swoich sił w jeździe poślizgiem, nawet posiadacze słabszych aut RWD mogą bez żadnych nakładów wgłębić się w tajniki jazdy bokiem i zobaczyć czy to sport odpowiedni dla nich.
          W poprzednich ćwiczeniach , przedstawialiśmy podstawowe manewry , które uczą wyczucia samochodu i jego balansu. Bez wspomnianych początków łatwo można nabawić się niewłaściwych odruchów , pozbycie się ich w przyszłości może być trudne  i zniweczyć cały trud włożony w naukę.

SYMULATOR ZAKRĘTU

        Zanim spróbujemy sprawdzić swoje nabyte wcześniej umiejętności na prawdziwym zakręcie z krawężnikami i latarniami, warto najpierw poćwiczyć " trafianie " w drogę na ustawionym na placu symulatorze zakrętu. Pachołki ustawiamy według schematu ( rys 1 ), na początku lepiej wykonywać te ćwiczenie na mokrej nawierzchni. Wtedy mamy więcej czasu na odpowiednie reakcje , gdyż na mokrym wszystko dzieje się wolniej.
        Po ominięciu pierwszej bramki wprowadzamy auto w poślizg ( najłatwiej za pomocą hamulca ręcznego) , kiedy auto wpadnie w pożądany poślizg, kontrolujemy tor jazdy tak ,by przejechać bokiem bramkę na " szczycie" zakrętu, następnie staramy się trafić w bramę wyjazdową. W końcowej fazie wyprowadzamy samochód z poślizgu , tak żeby tył auta nie zahaczył o pachołki wyznaczające krawędź drogi. Dodatkowe słupki pomagają odpowiednio ustawić samochód bokiem, bez nich prawie każdy kierowca ma tendencję do zbytniego ścinania zakrętu i skracania poślizgu. Początkowo wykonując to ćwiczenie na mokrej nawierzchni , rozpędzamy auto do ok. 50 km/h , z biegiem czasu zwiększamy prędkość i staramy się ćwiczyć już na suchej nawierzchni.
        Opanowanie jazdy na symulatorze zakrętu jest podstawą do driftowania na torach kartingowych oraz innych obiektach wyścigowych. Nabyte doświadczenia pozwolą na pełne zrozumienie zachowania i praw rządzących samochodem sunącym w poślizgu. Od tego momentu do dobrego driftera brakuje nam już niewiele.

   

Podstawowe ćwiczenia cz. 2 - Jak zacząć driftować?

        Drifting wymaga wiele godzin jeżdżenia, ćwiczeń, a więc trzeba dużo trenować , by opanować do perfekcji jazdę poślizgami. Jak w każdym sporcie trening czyni mistrza.
        Tym razem po ćwiczeniach na nawrocie o 180 stopni oraz skręcie o 90 stopni , zajmiemy się jazdą poślizgiem po okręgu i ósemką. Ćwiczenia, które po opanowaniu je na 6+, pozwolą Wam na pierwsze efektowne i długie drifty.

JAZDA POŚLIZGIEM PO OKRĘGU

     Do tego ćwiczenia potrzebny nam będzie pachołek, beczka, ustawiamy to na środku w celu wyznacznika środka okręgu. Początkowo starajmy się wprowadzić  i utrzymać samochód w poślizgu , nie zważając na średnicę okręgu, po którym się poruszamy. By zainicjować poślizg oczywiście używamy hamulca ręcznego. Najważniejsza jest koordynacja ruchowa kierownicą i pedałem gazu. Starajmy się jak najmniej kręcić kierownicą i kontrolować kierunek jazdy gazem. 
        Generalna zasada jest taka , że im mocniej wciskamy pedał gazu tym bardziej tył " ucieka " , a co za tym idzie zakręt zacieśnia się. Gdy za mocno dodamy gazu i zabraknie kontry kierownicą wykręcimy efektownego bączka. Kiedy opanujemy jazdę po dużym okręgu z małym wychyleniem auta , starajmy się zmniejszać promień okręgu i zwiększać wychylenie , czyli stopień w jakim auto " idzie bokiem".
       Prawidłowe wykonanie ćwiczenia powinno wyglądać tak :  startujemy autem oddalonym z 6-8 metrów od pachołka wyznaczającego środek okręgu., z każdym okrążeniem zbliżamy się do środka okręgu. Po 3-4 kółkach niemalże zahaczamy zderzakiem o pachołek , a następnie zwiększamy promień okręgu , po jakim porusza się auto i kończymy w tej samej odległości od środka okręgu co zaczęliśmy. ( rys. 1 ) 


ÓSEMKA

      Po ćwiczeniu opisanym wyżej , czas na trening uczący płynnego przechodzenia driftem z jednego zakrętu w drugi czyli tzw. " ósemka ". 
      Zacznijmy od jeżdżenia wokół pachołków oddalonych od siebie o ok. 20 metrów. Na początku ćwiczenie możemy traktować jako dwa nawroty o 180 stopni, ale już bez zatrzymania. Po kilku próbach zmniejszamy odległość pachołków do 10 metrów. Ćwicząc staramy się , by auto jechało w poślizgu między pachołkami. Wychodząc z jednego zakrętu poślizgiem , musimy już planować wejście w następny. Odjęcie gazu na wyjściu i energiczny skręt kierownicą w stronę następnego zakrętu , pozwala przy odpowiedniej prędkości " rzucić " samochód z masy w drugą stronę i tym samym zainicjować kolejny nawrót.
     By perfekcyjnie pokonywać te ćwiczenie  należy tylko dozując odpowiednio gaz i wykonując delikatne skręty kierownicą. Gdy nasze umiejętności wzrosną możemy zwiększać dystans między pachołkami, co spowoduje , że drifty staną się dłuższe , a prędkość większa.
     By opanować " ósemkę " do perfekcji trzeba poświęcić jeździe jak najwięcej czasu , gdyż jak wspomniałem wcześniej trening czyni mistrza ! ( rys.2 ) 

 
     

czwartek, 14 lutego 2013

Drifting - podstawowe ćwiczenia cz. 1

Nawrót o 180 stopni

   Nawrót o 180 stopni przy pomocy hamulca ręcznego to podstawowe ćwiczenie, które pozwala wyczuć masę auta i sprawdzić jak on się zachowuje w czasie poślizgu. Do ćwiczenia można użyć pachołka jako punkt odniesienia.
     Jadąc na wprost ok. 40km/h skręcamy kierownice o 90 stopni, jednocześnie wciskając sprzęgło i zaciągając hamulec ręczny ( najlepiej jak jest bez zapadki ).  Samochód powinien stanąć tyłem do kierunku jazdy.
     Po prawidłowym wykonaniu ćwiczeniu powtarzajmy manewr przy wyższej prędkości, warto też przetestować, w którym momencie możemy zwolnić hamulec ręczny. ( rys. 1 )




  
    

Skręt o 90 stopni

   Ćwiczenie to uczy jak prędkość , czas zaciągnięcia hamulca ręcznego i kąt skrętu kierownicy wpływają na obrót auta. 
    Jadąc na wprost starajmy się tak operować kierownicą i hamulcem ręcznym , aby skręcić z poślizgiem wokół pachołka o 90 stopni. Pamiętajmy o wciśnięciu sprzęgła w momencie zaciągnięcia ręcznego
     Ćwiczenie powinniśmy przeprowadzać w dwóch wariantach z zatrzymaniem po skręcie i bez zatrzymania przy różnych prędkościach. ( rys. 2 )


 


Zanim zaczniemy driftować


    Przed rozpoczęciem ćwiczeń najistotniejszą rzeczą jest zapewnienie sobie i innym odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Nie mogą one odbywać się na drogach publicznych czy parkingach. Podstawowe ćwiczenia najlepiej wykonywać na zamkniętych placach , o równej i dużej powierzchni, bez jakichkolwiek krawężników, drzew czy latarni. Kiedy opanujemy podstawy, warto przenieść się na prawdziwy zakręt, najlepiej na tor wyścigowy lub lotnisko, gdzie mamy odpowiednio szerokie strefy bezpieczeństwa.

sobota, 9 lutego 2013

Polskie ligi driftingowe





POLSKA FEDERACJA DRIFTINGU( PFD)/ DRIFTINGOWE MISTRZOSTWA POLSKI(DMP)


    Powstała 27 listopada 2005 roku, jest organizatorem Driftingowych Mistrzostw Polski ( DMP), prezesem federacji jest znany Polski drifter Maciek Polody.
Główne cele :
- popularyzacja, organizacja zawodów driftingowych
- zrzeszanie sympatyków driftu
- wprowadzanie driftingowych standardów
   Na chwilę obecną Driftingowe Mistrzostwa Polski to najbardziej prestiżowa  liga driftingowa w Polsce, w której startują wyłącznie profesjonalni drifterzy z kraju ( licencja PFD) i ze świata ( uznawane są licencje najmocniejszych światowych lig driftingowych).


 

                                      DRIFT OPEN / DRIFTINGOWY PUCHAR POLSKI

        Seria Drift Open to znana z luźnej, piknikowej atmosfery, współpracująca z Polską  Federacją Driftingu , cykl imprez. W Driftingowym Pucharze Polski może startować każdy,także nieposiadający licencji PFD. Zawodnicy walczą o punkty do klasyfikacji generalnej Driftingowego Pucharu Polski. Tym samym, stworzona jest dodatkowa klasyfikacja dla tych , którzy chcą wywalczyć punkty do przyznania im licencji PFD uprawniające do startu w zawodach DMP.
        W tej serii zawodów licencjonowani zawodnicy startują z początkującymi, jest to wspaniała okazja , by stawiający swe pierwsze kroki w drifcie zawodnicy dużo się nauczyli od doświadczonych kolegów po fachu.




                                                       SSSUPER DRIFT CUP   SDC

     Zawody driftingowe w Polsce organizuje także Stowarzyszenie Sprintu Samochodowego , podmiot znany z organizacji wyścigów równoległych. Od pozostałych odróżnia go sposób sędziowania eliminacji za pomocą urządzeń typu Driftbox.

King of Europe 2013- Drift





      Popularna seria zawodów driftingowych King of Europe przedstawiła w tym sezonie osiem rund, które będą odbywać się w kilku europejskich miastach. Oprócz zmiany sponsora tytularnego na Monster Energy, przedstawiciele europejskiej serii zawodów wprowadziło dwie nowe klasy.
      Klasa Street Legal, skierowana jest do kierowców z mniejszym budżetem i doświadczeniem. Klasa Ladies League przeznaczona będzie dla kobiet !
      Nowe klasy zawodów odbywać się będą na trzech rundach, kolejno w Bułgarii , Rumunii i Chorwacji.
      

Kalendarze 2013 ligi zagraniczne

              KING OF EUROPE -  PRO SERIES 2013

 

1. Runda           Pro Series Opening                   Australia ( Greinbach )               20-21. 04

2. Runda           Drift a la Francaise                    Francja ( Bordeaux )                  18-19. 05

3. Runda           Y Viva  Espana                         Hiszpania ( Castelloli )                25-26. 05

4. Runda            Aegean Sea Challenge           Grecja ( Thessaloniki )               22-23. 06

5. Runda            Prejmer Attack                        Rumunia ( Prejmer )                    29-30. 06

6. Runda            ----------------                               Niemcy ( nie ustalono )       -------

7. Runda            Hungaroring Tornado               Węgry ( Hungaroring )                 4-5. 10

8. Runda            The Title Fight                         Słowacja ( Slovakia Ring )            19-20. 10



         STREET LEGAL & LADIES LEAGUE  2013

1. Runda               Bułgaria  ( Płowdiw )                    1-2. 06

2. Runda               Rumunia  ( Onesti )                       10-11. 08

3. Runda               Chorwacja ( Osijek )                    24-25. 08



 1. Round Formula Drift         California  ( Long Beach )                     12-13.04
2.  Round Formula Drift         Georgia  ( Braselton )                            10-11.05
3.  Round  Formula Drift        Florida ( Palm Beach )                           30.05/1.06
4.  Round  Formula Drift        New Jersey ( Wall )                               21-22.06
5.  Round  Formula Drift        Washington  ( Monroe )                         19-20.07






 1. Runda                   Sosnowa                                                         21.04.2013
2. Runda                    Autodrom Most                                               8.05.2013
3. Runda                    Praha  Gymkhana                                             22-23.06.2013
4. Runda                    Autodrom Sosnowa' Bohemia                          12-14.07.2013
5. Runda                    Automotodrom Brno                                        13-15.09.2013




 1. RUNDA                 ANGLIA ( LONDYN )                                     27-28.04.2013
2. RUNDA                  ANGLIA ( LLYDDEN HILL )                           22-23.06.2013
3. RUNDA                  SZWECJA ( STURUP )                                     6-7.07.2013
4. RUNDA                  ŁOTWA ( RYGA )                                              2-3.08.2013
5. RUNDA                  LITWA ( NEMUNO ZIEDAS )                          10-11.08.2013
6. RUNDA                   WĘGRY ( MARIOPOCS )                                 22-24.08.2013
7. RUNDA                  POZNAŃ ( TOR POZNAŃ )                             28-29.09.2013



              

1. Runda                     POZNAŃ ( Tor Poznań )                                        20-21.04.2013
2. Runda                     BIAŁORUŚ ( Mińsk )                                             2.06.2013
3. Runda                     ŁOTWA ( Ryng )                                                     16.06.2013
4. Runda                     LITWA ( Kaunas )                                                   30.06.2013
5. Runda                     WĘGRY ( Mariapocs )                                            25.08.2013
6.Runda                      UKRAINA ( Kijów )                                               15.09.2013